Hypoglykaemia_pic1

A hypoglykaemia, és amit tudni kell róla

Mi az a hypoglykaemia?

A hypoglykaemia a kórosan alacsony vércukorszintet jelenti. Egészen pontosan azt az állapotot, amikor az éhgyomri vércukorszint a normális intervallum alsó határa, vagyis 3,3 mmol/l alá csökken. Ilyenkor a szövetek már gyorsabban veszik fel a glükózt, mint ahogy az a keringési rendszerbe képes jutni.

Gyakran hallhatjuk a mindennapokban, hogy „leesett a cukrom”, amikor valaki hirtelen megszédül. Ez az állapot a hypoglykaemia. Tartós fennállása akár visszafordíthatatlan károkat is okozhat a szervezetben, de a tünetek észrevétele és időben azonosítása kezelhetővé teszi a betegségek.

Hypoglykaemia_pic3

A hypoglykaemia tünetei

Amikor a vércukorszint kórosan alacsony, a szervezetünk azonnal reagál: mivel az inzulinelválasztás gátlódik, a máj cukortartalékait kezdjük felélni, amelyet elsődlegesen az agyba juttatunk. Így az izmok cukorfelvétele visszaesik, és megkezdődik a zsírbontás.

Ekkor a szervezetünk elkezdi jelezni a hypoglykaemia fennállását: éhségérzet, izzadás, erős szívdobogás, remegés jelentkezik, valamint idegessé és ingerlékennyé válhatunk. Idővel szédülés, fejfájás, zavartság, dezorientáció léphet fel, és bekövetkezhet ájulás. Ha a helyzet nagyon súlyos, a hypoglykaemia kómát is okozhat.

A hypoglykaemia okai

A hypoglykaemia gyakrabban jelentkezik cukorbetegséggel élőknél, mint egészséges embereknél. A diabétesz esetén az alacsony inzulinszint miatt a sejtek nem tudják felvenni a vérből a glükózt, így a vércukorszint veszélyes mértékben megnövekszik. Az inzulin a hasnyálmirigyből származik, és az egészséges szervezetben szinten tartja a vércukorszintet, ahogy az csökken, kevesebb inzulin is szabadul fel. A cukorbetegeknél azonban nem termelődik elég inzulin a hasnyálmirigy rendellenes működése miatt, és ezt injekcióval orvosolják. Azonban ha túladagolják, vagyis többet adtak be, esetleg a megfelelő mennyiséget, de nem ettek eleget, akkor a vércukorszint leesik, és akár hirtelen ájulás is felléphet.

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén a glükagon injekció a megoldás, vagy ha észlelik, akkor a szőlőcukor tabletta is. Ájult embernek azonban nem szabad a tablettát beadni, mert a légutakba juthat. A 2-es típusú cukorbetegeknél ritkábban fordul elő hypoglykaemia. A szulfanilurea jellegű gyógyszerek kiválthatják, amelyek az inzulinelválasztást hivatottak fokozni, de ebben az esetben a glükagon beadása tilos.

Amennyiben valaki nem cukorbeteg, mégis jelentkeznek nála a hypoglykaemia tünetei, az több okot is feltételez. Lehet egy lappangó, súlyosabb betegség velejárója, amely alapos kivizsgálással észlelhető. De okozhatja a reggeli étkezés rendszeres kihagyása, amely főleg a serdülőknél jellemző, gondoljunk az iskolai ünnepségeken bekövetkező ájulásokra.

A hypoglykaemia lehet a következménye annak is, ha nem megfelelő táplálkozás mellett végzünk aktív testmozgást. Ez főleg sportolóknál jellemző, vagy azoknál, akik hirtelen akarnak látványos eredményt elérni a diétával. Ez viszont nagyon veszélyes, nem véletlenül tanácsolják a lassabb folyamatot.

Extrém esetekben a hipoglikémiát kiválthatja az alkoholfogyasztás, hasmenéses betegség, egy forró fürdő vagy szauna, esetleg a szélsőséges időjárás is.

Hypoglykaemia_pic2

A hypoglykaemia kezelése

Ha észleljük magunkon a tüneteket, fontos, hogy azonnal fogyasszunk magas glikémiás indexű ételt, például szőlőcukrot, kristálycukrot, kólát. Ezek gyorsan megemelik a vércukorszintet, így a súlyosabb tünetek, például az ájulás elkerülhetők. Azonban ezután keményítőtartalmú ételt is be kell vinni a szervezetünkbe, amely lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaz, hogy a hatása tartósabb legyen, ugyanis a glükóz gyorsan eltűnik a vérünkből a hypoglykaemia esetén.

Ha elájulunk, akkor csak a glükagon vagy szőlőcukor injekció jöhet szóba, amely minden mentőautóban és kórházban megtalálható a hipoglikémiás esetek kezelésére. Ezek gyakrabban előfordulnak, mint gondolnánk, iskolákban, munkahelyen, tömegközlekedésen, zsúfoltabb helyeken, de a cukorbetegekkel bárhol, bármikor megtörténhet. És ha nincsen képzett hozzátartozójuk a közelben, aki be tudja adni nekik az injekciót, súlyos következményekkel járhat, ha a mentőben sincs glükagon vagy szőlőcukor.

Az egyedi esetként előforduló hypoglykaemia a megfelelő táplálkozással, elegendő cukor és szénhidrátbevitellel az esetek nagy többségében orvosolható. Azonban a visszatérő esetek kezelése fontos, bár a nem cukorbetegek esetében megelőzhető, szintén a táplálkozásra való odafigyeléssel, esetleg a hasnyálmirigy egy részének műtéti úton történő eltávolításával.